Vastint Poland otrzymał certyfikaty LEED Platinum dla pięciu nowo oddanych budynków kompleksu Business Garden w Warszawie. Inwestycja została zaprojektowana i wybudowana przy wykorzystaniu proekologicznych rozwiązań mających na celu m.in. osiągnięcie podwyższonej wydajności w zakresach oszczędzania energii elektrycznej, zużycia wody, redukcji emisji dwutlenku węgla i kontroli jakości powietrza.
Roger Andersson, Dyrektor Zarządzający Vastint Poland komentuje: „Obok kompleksów biurowych w Poznaniu i Wrocławiu, to trzeci Business Garden w naszym portfolio, który otrzymał najwyższą ocenę w systemie LEED. Przyznany certyfikat traktujemy jako obiektywny dowód na to, że realizowane przez nas parki biznesowe wpisują się w ideą zrównoważonego budownictwa, są przyjazne środowisku oraz zapewniają zdrowe warunki pracy dla najemców”.
Na terenie Business Garden wdrożono szereg rozwiązań proekologicznych, zgodnych z wymogami najwyższego poziomu certyfikacji LEED. Wśród nich należy wyróżnić wprowadzenie kompleksowej strategii zarządzania wodą opadową. Funkcje gospodarowania ściekami opadowymi obejmują obszary ogrodów deszczowych, zbiorniki retencyjne i system skrzynek rozsączających. Przewiduje się, że powyższe rozwiązania pozwolą na zmniejszenie odpływu wody deszczowej z terenu o ponad 60%.
Warto wspomnieć także o kwestii zrównoważonego doboru materiałów. Ponad 30% (według kosztów) materiałów budowlanych użytych w budynkach poddano recyklingowi, natomiast 50% pochodziło z regionu, dzięki czemu zapewniono zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych generowanych przez transport na plac budowy.
Kompleks cechuje duży udział powierzchni zielonych. Wybudowanie podziemnego parkingu pozwoliło na zaprojektowanie przeważającej części terenu wokół budynków jako przestrzeni zielonej z ciągami pieszymi. Układ ogrodu ma charakter krajobrazowy i stanowi kompozycję rodzimych i miejscowo przystosowanych gatunków roślin, zbiorników wodnych i elementów małej architektury. Dodatkowo, wszystkie powierzchnie dachów, tam gdzie było to możliwe do wykonania, zostały pokryte roślinnością ekstensywną.
Dołożono także starań, aby zapewnić optymalne parametry środowiska wewnętrznego. Ponad 90% przestrzeni w budynku charakteryzuje się wysokim poziomem dostępu do naturalnego światła dziennego, dzięki czemu zmniejszono potrzebę korzystania z oświetlenia elektrycznego.
Business Garden zlokalizowany jest przy jednej z głównych arterii miasta, w bliskiej odległości od centrum Warszawy. Dostępny, w najbliższym otoczeniu projektu, system komunikacji miejskiej, obejmujący kolej SKM oraz linie autobusowe, zapewnia stosunkowo szybki dostęp do lokalizacji w godzinach szczytu z dowolnej części miasta. Ścieżki rowerowe biegnące w sąsiedztwie umożliwiają łatwy dojazd rowerzystom, którzy na terenie Business Garden mają do dyspozycji parkingi, szatnie i prysznice.
Wielofunkcyjny kompleks tworzy siedem kameralnych budynków biurowych o łącznej powierzchni 90 000 m2. Wyróżniającą cechą tego założenia projektowego jest nietuzinkowa architektura zabudowy oraz otwarty na otaczającą przestrzeń miasta ogród, w którym wśród zieleni usytuowano strefy wypoczynku i pracy z dostępem do Wi-Fi. W obrębie Business Garden funkcjonuje hotel z ponad 200 pokojami, centrum konferencyjne z ośmioma salami i restauracja. Niebawem, w nowej części kompleksu otwarta zostanie kantyna, sklep spożywczy, fitness club oraz szereg punków usługowych.